12 gönderme bulduk ama belki de 100den fazladır, fark edebildiklerimiz şimdilik bunlar. Cem Yılmazın zekasına bir kez daha hayran kaldık.İşte o göndermeler ve detaylar:

1. Herkesin anladığı göndermelerle başlayalım: Zeki Mürenle karşılaşan Arifin "Zeki Müren de bizi görecek mi?" esprisi ve ardından Tuba Ünsalın dönmesi;

2. Ozan Güvenin, etrafını saran çocuklara "Yaşınız kaç sizin?" diye sorması;

3. "Mustafa Sandal ve onun arabası" gibi bariz atıfları fark etmemek mümkün değildi. Peki fark edilmesi daha zor olan göndermelerde neler gizli, biraz daha derinlere inelim...

4. Rahmetli Erdal Tosun unutulmamış. Rendroy karakterinin biblosu vardı Arifin masasında.

5. Erdal Tosun ile ilgili bir diğer saygı duruşu ise; 216nın (Rendroyun biblosuna bakarak) "Biz de hayallerimizin peşinden gidiyoruz" demesiydi.

Rina (2010) filminin meşhur sahnesi.

6. Arif dışarıdaki protestoculara bakarken arka planda "Fi" kitabı görünüyor, Ozan Güvene bir kıyak niteliğinde.

7. Bahçede eylem yapan korkunçlu ikizler de The Shininge bir gönderme.

8. X-Men göndermesini de tabii ki %99luk kesim anladı ama "Biz X kişisi miyiz, niye bizi dışlıyorsunuz?" esprisiyle mutantların sürekli dışlanan kesim olmasına dair ince bir gönderme vardı.

9. 216nın penisini kedinin kapması, şu videosundaki espriden geliyor:216nın penisini kedinin kapması, şu videosundaki espriden geliyor:216nın penisini kedinin kapması, şu videosundaki espriden geliyor:

10. Zeki Demirkubuz ve Nuri Bilge Ceylandan bahsedilince kapı tıpkı Demirkubuz filmlerindeki gibi gıcırtılı bir şekilde açılıyor ve NBCnin Bir Zamanlar Anadoluda filmindeki gibi içeri bir elma yuvarlanıyor.

11. Silahlı ekiplerin eve girdiği sahnede Arif İngilizce küfür edince altyazı çevirisinde "Kahretsin!" gibi cümleler yazması RTÜKe gönderme.

12. Filmin 1969da geçmesi biraz muzırlıkla alakalı.

O yıllardaki "yalın dil"den bahsederken "gerçek dil"in önemine de vurgu yapıyordu. Yani şu bildiğimiz 69 pozisyonuyla alakalı. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları